NYX PROFESSIONAL MAKEUP

NYX Professional Makeup wird von leidenschaftlichen Beauty-Junkies auf der ganzen Welt geliebt und für die große Auswahl an Produkten, Farben, modischen Sonderartikeln und die tollen Preise gefeiert.
Die Marke hat ihren Sitz im sonnigen Los Angeles und wurde 1999 von der jungen Unternehmerin Toni Ko gegründet. Toni Ko interessierte sich bereits in ihrer Jugend für Kosmetik und hatte schon immer davon geträumt, ihre eigene Marke zu gründen, um hochwertige Produkte zu fairen Preisen anzubieten. Dieser Traum ist mit NYX Professional Makeup wahr geworden!  

Pink hintergrund mit fett weißem Text, der sagt: "The brand on everyone's lips." NYX Professional Makeup-Logo unten.

Aktuelle Bewertungen

  • Bra fixeringsspray

    The Face Glue Setting Spray 60 ml

    Produkten sprayar mycket på en gång, så det känns ekonomiskt. Jag hade höga förväntningar på produkten, men den håller inte sminket på plats så bra som jag hade hoppats.

    Dolly2 Stunden

  • En budgetfavorit!

    Bare With Me Concealer Serum Vanilla

    Köper denna om & om igen🩷

    Hanna10 Stunden

  • Snygg nyans men för mjuk

    Line Loud Lip Pencil 14 Trophy Life

    "Trophy Life" beskrivs av NYX som "a deep rose"🌹 dvs en intensiv rosenrosa. Rosenrosa är en av mina favoritnyanser för mina ganska röda läppar och bleka hy med kall underton☺ och jag bara råkar köpa den om och om igen från olika märken! På bilderna har jag jämfört den med Makeup Revolutions läppenna i "Rosé" och Artdecos dito i "Cool Rose". Konstigt nog blir NYX och Artdecos pennor ljusare på handleden än Makeup Revolutions men på läpparna blir det tvärtom🤔 Nyansmässigt är Makeup Revolutions "Rosé" min favorit! De andra två är alltså lite för mörka för att ha på egen hand men det går bra med rätt läppstift/läppglans💄👄 ➕NYX variant är en väldigt lättanvänd, lättvässad oparfymerad, hyfsat vattenfast, vegansk penna som känns snäll mot läpparna ➖ OM den inte går sönder vid applicering🙄 vilket den gör mer än varannan gång🤥 Så den måste förvaras i kylen inte bara före vässning utan även ett bra tag innan sminkning! Det glömmer jag hela tiden så min har nu brutits av 3 gr de senaste 2 gångerna jag (försökt) använda den👎 och nej, jag vill inte konstant behöva förvara mitt smink i kylen! Av den anledningen kommer jag inte att köpa fler nyanser och pennan får bara 3 stjärnor. ⭐⭐⭐ #lykoreview

    Cecilia11 Stunden

772 Produkte
772 Produkte