Jean Paul Gaultier

Sinds de oprichting van zijn bedrijf in 1979 is Jean Paul Gaultier altijd zijn eigen weg gegaan en weigerde de norm te volgen. Het resultaat is briljant en door de jaren heen zijn zijn modecollecties geprezen voor hun gedurfde uitingen en het maakte van Jean Paul Gaultier een beetje een "enfant terrible" in de mode-industrie.
Hij heeft altijd gedaan wat hij wilde, wanneer hij wilde en hoe hij wilde, en dit geldt ook voor de parfumreeksen die in zijn naam zijn gemaakt: men heeft geuren gecombineerd waar niemand zich eerder aan durfde te wagen.

Bij Lyko vind je alles van Jean Paul Gaultier: deodoranten, eau de toiletten en eau de parfums. Ook de brutale ontwerpen op de flesjes vallen op. Daar zie je echt de moed en de innovatie van deze gewaagde Fransman in terug.

Bestsellers

Nieuwste reviews

  • Magisk

    Scandal Eau de Parfum 80 ml

    Luktar helt otroligt!

    Sara Rosén1 maand geleden

  • Tvekade länge sen slog jag på stort

    Gaultier Divine Le Parfum 50 ml

    Tvekade i flera månader, testade i butik om och om igen. Visste inte om doften var ”min”. Sen slog jag på stort ich köpte 100 ml, och helt ärligt. FANTASTISK! Just DIVINE är precis som den heter. Divine. Jag trodde den skulle lukta tant/för stark men den blir helt ljuvlig på. Får alltid komplimanger när jag har den på mig. Asså, löp och KÖP. Dyr men jag bara älskar den. Annars brukar jag använda chloe, valentino, byredo.

    Aline1 maand geleden

  • Le Male tar tid!

    Le Male Le Male Eau De Toilette 40 ml

    Sällan är den första uppfinningen den bästa och unik som Le Male. Gaultier har utmanat sig själv i 30 år för att hitta det gyllene äpplet som då. Jag hade redan länge hållit på med dofter när denna doft kom ut på marknaden. Jag var på en visning och funderade på vilken doft fastighetsmäklaren skulle använda. Sedan dess har denna doft funnits i min doftskåp tillsammans med Amouage, Creed, Acqua di Parma dofter. Doften är inte en vinter utan en sommar doft som förändras vackert på svettig hud. Mycket stark doft som blir "tilltäppt" om man använder för mycket.

    Keba 1 maand geleden

68 producten
68 producten