User images




Upload your own images
Upload your own image of the product. Or why not the result of using it?Reviews & comments
Be the first to give your opinion on the product
Maria ÅkerbergBody Lotion Athletic 30 ml
Select size
30 ml100 ml250 mlProduct is discontinued
Body Lotion som motverkar torr hud. För professionellt bruk och för egenvård. Passar både idrottsutövande och kontorsliv. Body Lotion Athletic är en uppmjukande och djupverkande kroppslotion för muskler och leder med en frisk doft av eteriska oljor från bland annat Vintergröna, Rosmarin och Arnica som bidrar till en positiv effekt.
Rosmarinolja och Arnica är stärkande och bra för ömma muskler. Body Lotion Athletic går in i huden och ger en djupverkande effekt. Den karaktäristiska doften från Vintergrönoljan (jenka-tuggummi) avtar då.
Rosmarin antioxidant används istället för syntetiska antioxidanter (BHA,BHT), vilka är giftiga för vattenorganismer.
Användning:
Body Lotion Athletic appliceras generöst och masseras in i ca 5 minuter. Används både för professionellt bruk och till egenvård. Vid längre massage, blanda gärna med valfri Body & Massage oil. Används på ömma och stela nackar och axlar. Muskler och leder samt på blåmärken.
Body Lotion Athletic har en välgörande och kraftfull effekt. Den höga halten av eteriska oljor gör att Body Lotion Athletic inte bör användas dagligen.
Passar inte personer med känslig hud då produkten innehåller mycket eteriska oljor. Om du skulle få produkten i ögonen, så skölj med mycket vatten i flera minuter.
Självkonserverande system.
- Category:Bodylotion