Heat Protectant
It is important to protect your hair from heat when using straighteners, blow dryers or other styling tools. The heat is harmful to your hair, but with a good heat protectant you don't have to worry. On this page you can find all our heat protectants, and also see which of them are most popular. We have many great deals from brands such as Lanza, KMS, Osis, Ghd, Ga.ma, Kérastase, Biolage and Lakme. Order today!
229 products
SponsoredWatercloudsHeat Protection Spray200 ml
Heat Protection Spray200 ml
21 €
(10,50 € / 100 ml)
(10,50 € / 100 ml)SponsoredWatercloudsHeat Protection Spray200 ml
21 €
(10,50 € / 100 ml)
(10,50 € / 100 ml)SponsoredBy LykoBeat the Heat200 ml
Beat the Heat200 ml
11,30 €
(5,65 € / 100 ml)
(5,65 € / 100 ml)SponsoredBy LykoBeat the Heat200 ml
11,30 €
(5,65 € / 100 ml)
(5,65 € / 100 ml)Loreal ParisElvitalDream Length Heat Slayer Heat Protector150 ml
ElvitalDream Length Heat Slayer Heat Protector150 ml
6,50 €
(4,33 € / 100 ml)
(4,33 € / 100 ml)Loreal ParisElvitalDream Length Heat Slayer Heat Protector150 ml
6,50 €
(4,33 € / 100 ml)
(4,33 € / 100 ml)Björn AxénHeat Styling Protection150 ml
Heat Styling Protection150 ml
23 €
(15,33 € / 100 ml)
(15,33 € / 100 ml)Björn AxénHeat Styling Protection150 ml
23 €
(15,33 € / 100 ml)
(15,33 € / 100 ml)maria nilaStyle & FinishShaping Heat Spray250 ml
Style & FinishShaping Heat Spray250 ml
29 €
(11,60 € / 100 ml)
(11,60 € / 100 ml)maria nilaStyle & FinishShaping Heat Spray250 ml
29 €
(11,60 € / 100 ml)
(11,60 € / 100 ml)ghdBodyguard - Heat Protect Spray For All Hair Types120 ml
Bodyguard - Heat Protect Spray For All Hair Types120 ml
30 €

Rec. price 32 €Recommended price
32 €
(25 € / 100 ml)ghdBodyguard - Heat Protect Spray For All Hair Types120 ml
30 €

Recommended price
32 €
(25 € / 100 ml)RedkenOne UnitedOne United Multi-Benefit Treatment150 ml
One UnitedOne United Multi-Benefit Treatment150 ml
25,14 €

Rec. price 30,60 €Recommended price
30,60 €
(167,60 € / 1000 ml)RedkenOne UnitedOne United Multi-Benefit Treatment150 ml
25,14 €

Recommended price
30,60 €
(167,60 € / 1000 ml)KérastaseGloss AbsoluAnti-Frizz Glaze Milk190 ml
Gloss AbsoluAnti-Frizz Glaze Milk190 ml
38,97 €

Rec. price 44,90 €Recommended price
44,90 €
(20,51 € / 100 ml)KérastaseGloss AbsoluAnti-Frizz Glaze Milk190 ml
38,97 €

Recommended price
44,90 €
(20,51 € / 100 ml)Club Lyko 40% Off
IDA WARG BeautyHeat Protection Spray150 ml
Heat Protection Spray150 ml
Member price5,97 €

Ord. price 9,95 €Original price
9,95 €
(3,98 € / 100 ml)Club Lyko 40% OffIDA WARG BeautyHeat Protection Spray150 ml
Member price5,97 €

Original price
9,95 €
(3,98 € / 100 ml)GarnierFructisDiamond Sleek Shine-Coat Smoothing Spray150 ml
FructisDiamond Sleek Shine-Coat Smoothing Spray150 ml
10,95 €
(7,30 € / 100 ml)
(7,30 € / 100 ml)GarnierFructisDiamond Sleek Shine-Coat Smoothing Spray150 ml
10,95 €
(7,30 € / 100 ml)
(7,30 € / 100 ml)KérastaseNutritiveNectar Thermique Heat Protection150 ml
NutritiveNectar Thermique Heat Protection150 ml
38,97 €

Rec. price 44,90 €Recommended price
44,90 €
(25,98 € / 100 ml)KérastaseNutritiveNectar Thermique Heat Protection150 ml
38,97 €

Recommended price
44,90 €
(25,98 € / 100 ml)KérastaseGenesisMasque Reconstituant hair mask200 ml
GenesisMasque Reconstituant hair mask200 ml
53,16 €

Rec. price 61,80 €Recommended price
61,80 €
(26,58 € / 100 ml)KérastaseGenesisMasque Reconstituant hair mask200 ml
53,16 €

Recommended price
61,80 €
(26,58 € / 100 ml)WOW-price
ghdWetlineCurly Ever After - Curl Hold Spray120 ml
WetlineCurly Ever After - Curl Hold Spray120 ml
23 €

Rec. price 27,50 €Recommended price
27,50 €
(19,17 € / 100 ml)WOW-priceghdWetlineCurly Ever After - Curl Hold Spray120 ml
23 €

Recommended price
27,50 €
(19,17 € / 100 ml)KérastaseResistanceCiment Thermique150 ml
ResistanceCiment Thermique150 ml
38,97 €

Rec. price 44,90 €Recommended price
44,90 €
(25,98 € / 100 ml)KérastaseResistanceCiment Thermique150 ml
38,97 €

Recommended price
44,90 €
(25,98 € / 100 ml)Björn AxénHeat Styling Protection50 ml
Heat Styling Protection50 ml
10,50 €
(21 € / 100 ml)
(21 € / 100 ml)Björn AxénHeat Styling Protection50 ml
10,50 €
(21 € / 100 ml)
(21 € / 100 ml)maria nilaStyle&FinishCream Heat Spray150 ml
Style&FinishCream Heat Spray150 ml
29 €
(19,33 € / 100 ml)
(19,33 € / 100 ml)maria nilaStyle&FinishCream Heat Spray150 ml
29 €
(19,33 € / 100 ml)
(19,33 € / 100 ml)OgxShineArgan Oil of Morocco Heat Protect Spray177 ml
ShineArgan Oil of Morocco Heat Protect Spray177 ml
10,26 €

Rec. price 13,90 €Recommended price
13,90 €
(5,80 € / 100 ml)OgxShineArgan Oil of Morocco Heat Protect Spray177 ml
10,26 €

Recommended price
13,90 €
(5,80 € / 100 ml)KérastaseCouture StylingL'Incroyable leave-in150 ml
Couture StylingL'Incroyable leave-in150 ml
39,57 €

Rec. price 45,90 €Recommended price
45,90 €
(26,38 € / 100 ml)KérastaseCouture StylingL'Incroyable leave-in150 ml
39,57 €

Recommended price
45,90 €
(26,38 € / 100 ml)HjärtligtHeat Protection Styling150 ml
Heat Protection Styling150 ml
20,50 €
(13,67 € / 100 ml)
(13,67 € / 100 ml)HjärtligtHeat Protection Styling150 ml
20,50 €
(13,67 € / 100 ml)
(13,67 € / 100 ml)maria nilaStyle&FinishQuick Dry Heat Spray150 ml
Style&FinishQuick Dry Heat Spray150 ml
29 €
(19,33 € / 100 ml)
(19,33 € / 100 ml)maria nilaStyle&FinishQuick Dry Heat Spray150 ml
29 €
(19,33 € / 100 ml)
(19,33 € / 100 ml)RedkenStylingTherrmal Spray Low Hold250 ml
StylingTherrmal Spray Low Hold250 ml
24,57 €

Rec. price 30 €Recommended price
30 €
(9,83 € / 100 ml)RedkenStylingTherrmal Spray Low Hold250 ml
24,57 €

Recommended price
30 €
(9,83 € / 100 ml)Club Lyko 40% Off
IDA WARG BeautyUV & Heat Protection Spray150 ml
UV & Heat Protection Spray150 ml
Member price8,10 €

Ord. price 13,50 €Original price
13,50 €
(5,40 € / 100 ml)Club Lyko 40% OffIDA WARG BeautyUV & Heat Protection Spray150 ml
Member price8,10 €

Original price
13,50 €
(5,40 € / 100 ml)Nõberu Stockholm9 Wonders All-in-one No 109 Orange Cedar200 ml
9 Wonders All-in-one No 109 Orange Cedar200 ml
22,92 €
(11,46 € / 100 ml)
(11,46 € / 100 ml)Nõberu Stockholm9 Wonders All-in-one No 109 Orange Cedar200 ml
22,92 €
(11,46 € / 100 ml)
(11,46 € / 100 ml)L'Oréal ProfessionnelTecni.ArtFlex Blowdry Cream150 ml
Tecni.ArtFlex Blowdry Cream150 ml
21,82 €

Rec. price 27,20 €Recommended price
27,20 €
(14,55 € / 100 ml)L'Oréal ProfessionnelTecni.ArtFlex Blowdry Cream150 ml
21,82 €

Recommended price
27,20 €
(14,55 € / 100 ml)229 products